פתיחת עוסק מורשה

עוסק מורשה

מה זה עוסק מורשה?

אז קודם כל עוסק מורשה או עוסק פטור ?

עוסק מורשה הוא בעל עסק אשר מרוויח מעל ל- 79,482 שקלים בשנה, עוסק פטור הוא עוסק אשר מרוויח פחות מ 79,482 ש"ח בשנת מס(נכון לשנת 2014). במידה ומחזור הכנסותיו נמוך יותר הוא ראשי להיות מוכר בתור עוסק פטור. נוסף על כך, יש בעלי מקצועות אשר מרווחים יותר מהסכום הקבוע בחוק אך מחויבים להיות מוגדרים כעוסקים פטורים. בין העוסקים הללו קיימים בעלי מקצועות חופשיים כגון: מתווכי נדל"ן, עורכי דין, רופאים וכו'

במידה ואדם כלשהו מעוניין לפתוח עסק עצמאי, הוא צריך לפנות אל משרדי מע"מ הקרובים לביתו ולהירשם כעוסק מורשה. במהלך הרישום יקבל אותו בעל עסק עתידי מספר עוסק מורשה. מספר העוסק המורשה יהיה תעודת הזהות של בית העסק. (במרבית המקרים מספר תעודת הזהות הינו מספר התיק במס ההכנסה). עבור עבודתו מוציא העוסק המורשה חשבוניות מס. כמו כן, במהלך גביית התשלומים עליו לגבות גם מע"מ בסך 18% מסך כל עסקה. בנוסף על פתיחת תיק עוסק במע"מ  יש לפתוח תיק עצמאי במס הכנסה ובביטוח הלאומי.

תהליך פתיחת התיק

בתחילה על בעל העסק העתידי לפתוח את התיק במע"מ. כדי לעשות זאת, יש לגשת פיזית למשרדי מע"מ ומס הכנסה או להיעזר בשירותים של רואה חשבון. על העוסק להגיע עם מסמכים שונים למחלקת הגבייה ולהירשם בתחנת המע"מ הקרובה למקום בו נמצא בית העסק.

המסמכים שיש להגיש הינם:

  1. טופס פתיחת עוסק מורשה
  2. צילום תעודת זהות
  3. חוזה שכירות של מקום העבודה
  4. אישור על ניהול חשבון בנק מהבנק או הצגת שיק לאחר שנרשם עליו מבוטל
  5. הסכם התקשרות עם לקוח עתידי (חלק מתחנות המע"מ מבקשות זאת- לא כולן)
  6. תעודה אשר מעידה על הכשרה מקצועית בתחום העיסוק

לאחר מכן, עם סיומו של תהליך הרישום, יקבל בעל העסק תעודת עוסק מורשה זמנית. תעודה זו תוחלף תוך כמה שבועות ויהיה על בעל העסק לתלות אותה במשרדו. כמו כן, יקבל בעל העסק שוברי דיווח זמניים ובהמשך פנקס דיווח. מספר העוסק המורשה יהיה מספר תעודת הזהות של העוסק.

מתי יש לדווח למע"מ ומה עושים בסופו של התהליך?

אם המחזור העסקי השנתי של בעל העסק נמוך מ- 1,500,000 ש"ח לשנה, יהיה מועד הדיווח דו חודשי ובמידה והמחזור העסקי השנתי הינו מעל 1,500,000 ₪ לשנה, יהיה מועד הדיווח חודשי.

עם סיום תהליך פתיחת התיק במע"מ וקבלת תעודת העוסק המורשה, העוסק רשאי להתחיל לגבות תקבולים בעבור שירותיו ולהפיק חשבוניות מס. וכמובן על בעל העסק לפתוח תיקים במס הכנסה ובביטוח הלאומי.

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *